Okul Müdürleri ve Rehber Öğretmenlerine "Çocuk Koruma Kanunu" Hakkında Eğitim Verildi

           İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Bayrampaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nde “5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu” kapsamında Korunma İhtiyacı Olan Çocuk statüsünde değerlendirilen/değerlendirilebilecek olan çocuklarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bayrampaşa ilçesindeki okulların rehberlik servisleri ve okul idarecilerine yönelik eğitim semineri düzenlendi. Programa, Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan CANBABA ve Bayrampaşa Çocuk Büro Amirliği yetkilileri de katılım sağladı.

         Bayrampaşa Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mesut ONAT’ ın açılış ve bilgilendirme konuşması ile başlayan eğitim ilk, orta ve lise düzeyi okulların rehber öğretmen ve psikolojik danışmanları ile okul idarecilerine yönelik olmak üzere üç ayrı oturum şeklinde gerçekleştirildi. Bayrampaşa Sosyal Hizmet Merkezi Korunma İhtiyacı Olan Çocuk Birimi’nde çalışan meslek elemanları tarafından 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu hakkında bilgilendirme yapılarak; okullarda tespit edilen ihmal ve istismara uğramış çocuklarla ilgili rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar ile okul idarecilerinin, çocuğun yüksek yararı gözetilerek izlemesi gereken yollar örnek vakalar üzerinden anlatıldı. Sosyal Hizmet Merkezleri ve kolluk birimlerinin müdahale yöntemleri, süreçte karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları hakkında konuşuldu.

       Bakanlığımızın hizmet modelleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerinde yürütülen, çocuğun aile yanında desteklenmesine yönelik; Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti, Bireysel Danışmanlık Hizmeti, Aile Eğitim Programı, Boşanma Süreci Danışmanlığı, Okul destek Projesi hakkında bilgiler verildi.
İnteraktif olarak ilerleyen program; rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar ile idarecilerin soruları yanıtlanarak, yaşanmış ve olası örnek olaylar paylaşılarak, okullarda tespit edilen ihmal ve istismar vakalarının bildirim ve müdahale süreciyle ilgili konulara açıklık getirildi. Eğitim, katılımcılar tarafından yapılan olumlu geri bildirimler neticesinde son buldu.